Tolik papíru schválila vláda, pomůže to skutečné integraci Romů?

8. 07. 2010 10:25:00
Vláda ČR na svém předposledním jednání před demisí 14. června 2010 schválila balík papírů z dílny ministrozmocněnce Kocába. Většina se týká Romů. Jedná se o Zprávu o stavu lidských práv v České republice v roce 2009, Zprávu o stavu romských komunit v České republice za rok 2009 a Strategii boje proti sociálnímu vyloučení (východiska). Pomůže toto vršení dalších dokumentů skutečné integrací Romů, odstranění diskriminace a rasismu a zániku sociálně vyloučených romských lokalit? Asi těžko. Dnes již legendární bonmot říká „neznám ani jednu strategii na integraci Romů, která by se naplňovala“.

Své o tom ví i Milan Kováč, vysokoškolsky vzdělaný Rom, který je mnoho měsíců nezaměstnaný a jeho vyhlídky na získání zaměstnání jsou mizivé. Koho jeho příběh zajímá, ať si klikne na článek „Agentura pro sociální začleňování v romských komunitách nemá zájem zaměstnávat vzdělané Romy(http://www.dzeno.cz/?c_id=19374) a nebo na FOR THE PROFESSIONAL, COLLEGE-EDUCATED ROMA, RACISM STILL A BARRIER IN CZECH JOB MARKET(http://advocacynet.org/wordpress-mu/tbottman/2010/07/01/for-the-professional-college-educated-roma-racism-still-a-barrier-in-czech-job-market/).

Poslední ze zmiňovaných studií, které přijala vláda je ona slavná strategie, za kterou se zpracovatel nestyděl vzít kolem patnácti tisíc za stránku. Kvalita textu byla tak mizerná, že díky jednoznačnému odporu ministerstev i romských osobností, došlo k vypuštění nejslabší kapitoly, materiál se již nepovažuje za hotový nýbrž, jsou to pouze východiska a hlavně, úkol z původního usnesení Vlády:

a) za účelem zpracování Strategie boje proti sociálnímu vyloučení sestavit pracovní skupinu složenou ze zástupců Úřadu vlády, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva vnitra, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva financí, zástupců odborné veřejnosti a zainteresovaných nevládních organizací,

b) do 31. prosince 2009 předložit vládě Strategii, vycházející mimo jiné z Identifikace zásadních problémů v oblasti sociálního vyloučení, uvedené v bodě I tohoto usnesení,

a úkol z nového usnesení Vlády:

II. u k l á d á ministru, v jehož působnosti jsou lidská práva a zmocněnci vlády pro lidská práva, aby ve spolupráci s ministry práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, pro místní rozvoj, financí, zdravotnictví, spravedlnosti, vnitra, průmyslu a obchodu, pro evropské záležitosti vypracovali Strategii boje proti sociálnímu vyloučení na období 2011 - 2015 a předložili je vládě do 31. prosince 2010;

jsou v zásadě obsahově identická, takže kromě ztráty jednoho roku a jednoho milionu k větším škodám zatím nedošlo. I když prodleva může být fatální protože do budoucna se ukazuje, že post ministra pro menšiny a lidská práva zanikne. Nevětší odpor vůči materiálu zazníval z Ministerstva vnitra. Nevzniká tady mimořádný prostor pro Radka Johna a jeho protikorupční snažení, nebo v zadávaní podobných zakázek bez výběrové řízení vidím problém jenom já?

A jen na okraj k vládě nově vznikající. Mám z ní obavy. Témata lidsko-právní, romská nebo integrační, jsou ji prozatím cizí. Na program jednání K9 se ještě nedostali. Veřejnost se zatím jenom dovídá, co všechno se zpoplatní a za co budeme platit víc. Já sám mám jisté obavy ze zavedení školného. I když jistě záleží od konkrétní formy. Může to být další bariéra pro mladé lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí, když je zřejmé, že zvyšování vzdělání, je jedním se základních nástrojů sociální inkluze. Vím o tom svoje. Neumím si představit pro řadu mladých Romů, že k finanční zátěži spojené se studiem přibude ještě finanční zátěž z placení školného. A integrace bez vzdělání není možná. I když je faktem, že jak ukázal případ pana Kováče, samotné vzdělání mnohdy nestačí.

Autor: Ivan Veselý | čtvrtek 8.7.2010 10:25 | karma článku: 19.10 | přečteno: 6266x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

Ministerstvo reaguje na případ „květiny v koši“

Ministerstvo se rozhodlo v reakci na případ „květiny v koši“ upravit pravidla pro zacházení s květinovými a jinými dary, kterými lidé vyjadřují úctu, vzpomínku, nebo pietu na místech spojených s významnými událostmi.

18.11.2018 v 19:00 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 864 | Diskuse

Ladislav Jílek

Závažná chyba

Periodicky se objevují kauzy vycházející z toho, že někdo spolupracoval s StB. Naposledy byla tato kauza oprášena u J. Nohavici v souvislosti s vyznamenáním od Putina. Situace kolem premiéra už taky otravuje vzduch moc dlouho.

18.11.2018 v 18:52 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 605 | Diskuse

Dušan Póč

Dějí se to věci, Čunek šel proti všem svým stranickým kolegům

Senát považuje další účast Andreje Babiše ve Vládě České republiky za nepřijatelnou. Tedy až do konce vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Opačného názoru je senátor a agent 077 Jiří Čunek. A to s sebou přináší řadu hloubání a úvah.

18.11.2018 v 17:19 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 1300 |

Jan Dvořák

Poslanec Faltýnek si ulevil

Šéf poslanců hnutí ANO si v posledních hodinách stěžoval na bolesti v krajině břišní „jakoby mu tam něco kopalo“. Situace se jevila čím dál vážnější, takže navštívil specializované zdravotnické pracoviště v Podolí.

18.11.2018 v 17:17 | Karma článku: 21.06 | Přečteno: 983 | Diskuse

Bohumír Šimek

Co bude nyní v Česku?

Andrej Babiš byl obviněn ze zneužití dotace Evropské unie na Čapí hnízdo. Andrej Babiš přesvědčil národ, že v Česku funguje policie a justice na politickou objednávku. A získal tak důvěru národa.

18.11.2018 v 16:59 | Karma článku: 17.42 | Přečteno: 675 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4634
Předseda sdružení Dženo. Pražák z pod Tater. www.dzeno.cz www.ivanvesely.cz

Najdete na iDNES.cz